بهشتی به نام ریجاب درکرمانشاه

3052665_600

در مسیر کرمانشاه به قصر شیرین، ۱۵ کیلومتر مانده به سر پل ذهاب و در ابتدای سرازیری پاطاق، جاده ای در سمت راست به یکی از دل انگیزترین و فرحبخش ترین نقاط ایران در دل کوه‌های دالاهو به نام ریجاب میرود.

این منطقه که نام خود را از کلمه کردی “ریژآو” به معنی محل ریزش آب (آبشار) گرفته است با چشمه ساران و جویبارهای فراوانش سرچشمه رود الوند است.

شاخه اصلی این رودخانه به نام شالان از کنار روستایی به همین نام گذشته و مسیر آب و جریان رود در بستر آن به شکلی است که در طول مسیر حوضچه های متعدد پدید آورده و آب هر حوضچه به شکل آبشاری به حوضچه بعدی میریزد. با توجه به کیفیت و سردی آب این رود، در کنار آن ده‌ها استخر پرورش ماهی ایجاد شده است که با وجود تغییر منظر طبیعی منطقه، باعث اشتغال تعداد زیادی از ساکنان منطقه گشته است.

روستای شالان به سبب درختان بسیار بلند و پوشش سبز، چشمه‌ها، سرچشمه رودهای کوچک، جنگلهای انبوه و گسترده، باغات گردو، انار و انجیر از تفرجگاه‌های زیبا و کم نظیر استان کرمانشاه و ایران به شمار می‌آید.

این منطقه از دیرباز مسکن ایرانیان بوده و در زمان ساسانیان رونق خاصی داشته است. آثار و بنا‌های متعددی از آن دوره و دوران صدر اسلام در منطقه ریجاب دیده میشود که از آن جمله میتوان به قلعه یزدگرد و مقبره ابودجانه، از صحابی پیامبر اکرم اشاره کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه