تپه مَلیان در فارس، محل شهر گمشده ی انشان

2424817_165

انشان یا انزان نام ناحیه مهم عیلامی در غرب فارس و مرکز آن بوده است.

در متون اکدی و سومری در اواخر هزاره سوم پیش از میلاد نام سرزمین انشان برده شده است. در اواسط هزاره پیش از میلاد، انشان سرزمین خانگی پارس های هخامنشی شد.

در کاوش های سال ۱۹۷۰، محل گسترده باستانی کهملیاننامیده می شود و در دشت بیضا در غرب فارس ( واقع در ۳۶ کیلومتری شمال غرب شیراز) واقع شده است، به عنوان شهر گمشده پیشنهاد شده بود.

در سال های بعد، کتیبه ای که به خط میخی عیلامی توسط یک شاه ایلامی اواخر هزاره دوم پیش از میلاد نوشته شده بود، این گمان را تقویت کرد.

علاوه بر این، تعدادی از متون اقتصادی-ادارای حفاری شده در ملیان در ۱۹۷۲ و بعد از آن گواهی داد که انزان یا انشان، ظاهراً همان جایی است که متون حفاری شده، بودند.

در متن بابلی کوروش دوم، کوروش اول را عنوان شاه بزرگ انشان می دهد. از اینرو به نظر می رسد که اولین کوروش، حاکم ایالت عیلامی انشان/انزان در فارس بوده است.

شهر باستانی انشان، یکی از معدود شهرهای باقی مانده از دوران عیلامیان و یکی از مراکز مهم این دوره است که آثاری از آغاز دوران عیلامی تا دوره هخامنشی (سه هزارو ۳۰۰ سال پیش از میلاد تا قرن پنجم پیش از میلاد) را در خود جای داده است .

شناسایی مقدماتی نشان داد که تپه بزرگ و کم ارتفاع در گوشه شمال غرب حوزه که امروزه تل ملیان نامیده می شود ، مرکز عمده استقرار منطقه ای در بیشتر دوران هخامنشی مقدم بوده است .

محوطه باستانی ملیان با وسعتی نزدیک به ۲۰۰ هکتار از بزرگترین و مهمترین محوطه های پیش از هخامنشی در ایران است . ملیان به خط مستقیم در حدود ۵۰ کیلومتری شمال – شمال غربی شیراز و ۴۸ کیلومتری غرب – شمال غربی تخت جمشید در دشت بیضا قرار دارد . ارتفاع محوطه از سطح آبهای آزاد حدود ۱۶۰۰ متر است .

در کوه های غرب و شمال غربی ملیان ، که بلندی آن ها به ۳۳۰۰ متر بالاتر از سطح آب های آزاد می رسد گذر گاه هایی وجود دارد که از طریق آن ها راه ملیان به خوزستان باز می شود .

در کاوش‌هایی که طی سال‌ها در این محوطه انجام شده کارشناسان توانسته اند آثار معماری، آجر کتیبه دار و اشیای باستانی زیادی را کشف و شناسایی کنند. کارشناسان در جریان کاوش و حفاری‌های باستان شناسی در بخش های مختلف شهر باستانی انشان توانسته اند بقایای معماری های مختلفی را از دوران آغاز ایلامی (سه هزار تا دو هزار و ۸۰۰ پیش از میلاد)، ایلامی قدیم (دو هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰ پیش از میلاد) و ایلامی میانه (یک هزار و پانصد تا یک هزار و ۱۰۰ پیش از میلاد) را شناسایی کنند.
انتهای پیام

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه