آيا مي‌دانيد براي هر كدام از قسمت‌هاي خانه بايد از چه نوع و جنس پرده‌اي استفاده كرد؟ پرده اتاق خواب حرير باشد يا كتان؟ اتاق پذيرايي چطور؟

برترین مجله اینترنتی ایران
مجله منزل - آناهیتا معنوی: تعريف ساده‌اي دارد. يك تكه پارچه كه براي جلوگيري از ورود نور يا كم‌نور كردن محيط داخلي ساختمان و همچنين براي رعايت حريم داخل منزل استفاده مي‌شود. از هر كسي كه درباره پرده بپرسيد همين تعريف را كم‌وبيش تحويل‌تان مي‌دهد.

اما پرده فقط اين نيست. طراحان داخلي به پرده به چشم يكي از مهم‌ترين عناصر چيدمان خانه نگاه مي‌كنند؛ عنصري كه براي زيبايي خانه به عوامل زيادي مانند انتخاب درست طرح و نقشه و حتي جنس و بافت نياز دارد. براي اينكه خانه‌اي امن و گرم داشته باشيد از معجزه پرده‌ها غافل نشويد؛ به‌خصوص ترفندهاي ساده انتخاب پرده در هر كدام از قسمت‌هاي خانه!

ابزار زيبايي خانه

اتاق پذيرايي، اتاق نشيمن و اتاق غذاخوري. در خانه‌هاي بزرگ هر كدام از اين مکان ها مشخصه خاص خودشان را دارند و فضايي مجزا. اين وسط اهميت پرده اتاق پذيرايي از همه‌جا بيشتر است؛ مهم‌ترين قسمت خانه كه در ديد قرار دارد و مورد قضاوت ديگران قرار مي‌گيرد. در خانه‌هاي كوچك هم كه ديگر فرقي ندارد؛ پرده نشيمن، پذيرايي و. . . همه يكي است و با اهميت.

در هر قسمت خانه چه پرده ای باید استفاده کرد؟

براي اينكه نماي خانه را با پرده‌ها زيباتر كنيد، سواي جنس خاصي كه براي پرده‌هاي پذيرايي در نظر گرفته مي‌شود بايد به طرح مناسب‌شان هم فكر كنيد. در اتاق پذيرايي اغلب تلفيقي از سه يا چهار پرده را در قالب والان، دكور، پرده اصلي زمينه و پرده آستري آويزان مي‌كنند كه به لحاظ جنس و حتي ضخامت با هم متفاوت هستند. پارچه پرده‌ اين محيط، معمولا از ميان رنگ‌هاي كرم، شيري، سفيد، طلايي با بافت‌هايي ساده يا طرحدار انتخاب مي‌شود.

اين بسته به نوع دكوراسيون كلاسيك، مدرن، معاصر و. . . دارد كه شما را به سمت چه طرح و حتي جنسي مي‌كشد اما نكته اينجاست كه با چند ترفند ساده مي‌توانيد به پرده‌هاي خانه جلوه بيشتري بدهيد. اگر مي‌خواهيد سقف خانه‌تان بلند‌تر به نظر برسد، چوب پرده را هر قدر كه مي‌توانيد بالا ببريد. پرده‌ها هر قدر كه بالاتر باشند خانه بزرگ‌تر نشان داده مي‌شود. يكي كردن پنجره‌ها هم مي‌تواند خانه را بزرگ و عريض كند. اگر فضاي بین دو پنجره زياد نيست مي‌توانيد به جاي جدا كردن پرده‌ها آنها را يك‌سره درست كنيد.

اين توهم كه فضاي بين دو پنجره هم باز است، خانه را عريض‌تر مي‌كند. براي پنجره‌هاي بلند از قاب‌هاي چوبي بالاي پرده استفاده كنيد و در زماني كه پنجره‌ها كوتاه هستند، اصلا سراغ اين ابزار خاص نرويد. معمولا در پنجره‌هاي كوتاه و معمولي از پرده‌هايي استفاده مي‌كنند كه حاشيه پايين‌شان تزیينات بيشتري دارد و نگاه بيننده به آن قسمت جلب مي‌شود.

سعي كنيد پرده‌هايي انتخاب كنيد كه از بالا تا يك‌سوم پاياني ساده هستند و در يك‌سوم پاياني در قسمت پايين پنجره‌ها، طرحدار مي‌شوند و نقش و نگار دارند. در پنجره‌هاي بلند هم مي‌توانيد به جاي تزیينات قسمت پايين پرده، قسمت بالاي آن را با رنگ يا طرح خاصي تزيين كنيد؛ اين‌طوري بلندي پرده‌ها كمتر به نظر مي‌رسد.


طرح خوش، خواب خوش

براي انتخاب پرده اتاق خواب سواي رنگ و طرحي كه بايد مورد علاقه شما باشد به مقاوم بودن جنس آن هم توجه كنيد وگرنه مجبوريد هرازگاهي پرده‌هاي رنگ و رو رفته‌تان را كنار بگذاريد. براي انتخاب پرده مقاوم يك ترفند ساده يادتان مي‌دهيم. كافي است پارچه را از جايي كه بريده شده كمي بكشيد. اگر تار و پود پارچه به سرعت از هم جدا شد، بهتر است بي‌خيال خريدن آن شويد.

در هر قسمت خانه چه پرده ای باید استفاده کرد؟

اگر هم خيلي علاقه‌مند به خريد آن بوديد ايرادي ندارد فقط بايد حتما پشتش آستر بزنيد تا ديگر آفتاب نتواند كاري با تار و پود پرده‌تان داشته باشد. معمولا جنس آسترها از كتان يا تترون است و زير پرده‌هاي حرير نصب مي‌شود. رنگ پارچه آستري بايد يك درجه روشن‌تر يا يك درجه تيره‌تر از رنگ پارچه اصلي پرده باشد تا طرح و رنگ پرده اصلي در آن گم نشود يا پنجره اتاق، نماي نامرتبي پيدا نكند. براي انتخاب رنگ و طرح اتاق خواب هم بايد سواي علاقه خودتان نيم‌نگاهي به در و ديوار اتاق و باقي دكوراسيون فضا داشته باشید. براي داشتن يك اتاق رويايي مي‌توانيد از دانتل و حرير سفيد استفاده كنيد.

درست است كه دانتل‌ها نازك هستند اما براي زوج‌هاي جوان فضايي دوست‌داشتني ترتيب مي‌دهند. اگر هم با نور زياد رابطه‌اي نداريد و مي‌خواهيد اتاق خواب‌تان هميشه تاريك و تيره باشد، بهترين انتخاب مخمل است؛ آن هم در رنگ‌هاي گرم. اين وسط تنها مشكل يك دست شدن محيط است كه مي‌توان با كمي ايده آن را هم اصلاح كرد. بهترين كار استفاده از دو پارچه مخمل با رنگ مكمل هم است؛ مثلا صورتي و خاكستري، قهوه‌اي تيره و زرد و. . ..


خلاقيت بچه‌ها با پرده‌ها

اگر الان به شما بگويند كه رنگ اتاق فرزندتان با ميزان خلاقيت و هوشياري او رابطه مستقيمی دارد، آن وقت باز هم براي انتخاب رنگ پرده‌اش سراغ رنگ‌هاي خنثي و سرد مي‌رويد؟ به‌طور حتم نه. مناسب‌ترين رنگ پرده براي اتاق كودك و نوجوان خانه رنگ آبي با تلفيق زرد و سبز است چون بازتاب اين رنگ‌ها هم خواب خوبي نصيبش مي‌كند و هم در طول روز كلي به او انرژي مي‌هد. فقط نكته اينجاست كه براي پرده اتاق كودكان هيچ‌وقت از يك رنگ تك به صورت ساده و بدون تلفيق استفاده نكنيد.

در هر قسمت خانه چه پرده ای باید استفاده کرد؟

تاثير رنگ‌ها روي اعصاب و روان بچه‌ها خيلي بيشتر از تصور ماست؛ مثلا اگر زماني رنگ قرمز خالص يا نارنجي در اتاق كودك‌تان به كار برديد، ديگر نبايد مانند قبل توقع آرامش و سكوت از او داشته باشد. اين رنگ به‌شدت بچه‌ها را تحريك مي‌كند يا رنگ آبي ساده كلا بچه‌ها را كم‌انرژي مي‌كند. پس تلفيق رنگ‌ها در پرده اتاق بچه‌ها را فراموش نكنيد. اگر اتاق كودك‌تان حسابي نورگير است، هيچ وقت سراغ پرده‌هاي ضخيم نرويد.

يك حرير ساده هم براي اتاق بچه‌ها كفايت مي‌كند. بگذاريد بچه‌ها با آفتاب آشتي كنند. اما اگر نور روي اعصاب خودتان است، مي‌توانيد از پرده‌ها و شيدهاي تاشو استفاده كنيد؛ مدل‌هايي كه اين روزها حسابي باب شده‌اند و طرفداران زيادي دارند. با اين پرده‌ها ميزان نور ورودي به خانه قابل كنترل است. مهم‌ترين مزيت اين پرده‌ها در طراحي است. شما مي‌توانيد هر تصويري را كه خواستيد روي اين پرده‌ها چاپ كنيد. اين‌طوري ديگر لازم نيست براي شخصيت محبوب فرزندتان همه بازار را زير و رو كنيد.


خصوصي‌ترين جا را امن‌تر كنيد

در طراحي معماري تازه در فضاي خانه ايراني‌ها براي سرويس‌هاي بهداشتي جايگاه خاصي قائل شده‌اند وگرنه تا پيش از اين سرويس های بهداشتي‌ يا گوشه حياط بودند يا در آپارتمان‌هاي به روزتر در پخي خانه با پنجره‌اي كوچك و نفسگير. حالا داستان فرق كرده؛ معماران اهميت پرداختن به سرويس‌هاي بهداشتي را به مردم گوشزد كرده‌اند به خصوص با المان اضافه شدن پنجره‌هاي عريض به اين بخش حساس خانه.

در هر قسمت خانه چه پرده ای باید استفاده کرد؟

شايد كمي عجيب به نظر برسد اما خيلي از سرويس‌هاي بهداشتي امروزي پنجره دارند؛ البته با رعايت ممنوعيت و كنترل ديد از خارج. اين وسط اهميت آويزان كردن پرده براي سرويس‌هاي بهداشتي بيشتر از هميشه معلوم مي‌شود. پرده‌اي كه براي اين فضاها انتخاب مي‌شود بايد در برابر رطوبت محيط مقاوم باشد؛ البته اين مساله به اين معنا نيست كه پرده پنجره حمام و دستشويي را حتما از جنس پلاستيكي انتخاب کنید. شيد و تور هم براي پنجره سرويس های بهداشتي مناسب هستند. فقط اين وسط پارچه‌هاي ابريشمي خط قرمز محسوب می‌شوند. ضمن اينكه بايد حواس‌تان باشد پرده‌اي كه براي سرويس بهداشتي استفاده مي‌كنيد قابليت شست‌وشوي ماهانه را داشته باشد چون به خاطر رطوبت منبعي براي جذب باكتري و آلودگي مي‌شود.

داستان براي پرده حمام كمي متفاوت است. اين پرده كه تازگي‌ها خواهان زيادي دارد، بيشتر به خاطر تغيير جلوه حمام جذاب است. رنگ پرده حمام معمولا به رنگ ديوارها انتخاب مي‌شود و متناسب با نقش‌هاي روي ديوار؛ البته باز هم قانون خاصي وجود ندارد. اگر از پرده‌اي خوش‌تان آمده مي‌توانيد اول آن را آويزان كنيد و بعد براي اينكه فضا زياد شلوغ نشود تابلوها و سبدها و باقي لوازم حمام را متناسب با آن انتخاب كنيد؛ مثلا اگر پرده حمام‌تان گلدار است مي‌توانيد پادري، حوله‌ها و. . . را هم با طرح گل‌هاي مشابه با آن انتخاب كنيد.


با پرده پراشتها شويد

اولين مساله درباره آشپزخانه تحريك اشتهاست بنابراين در انتخاب رنگ پرده آشپزخانه بايد سراغ رنگ‌هاي گرم مانند قرمز، زرد و نارنجي ملايم برويد. بعد از رنگ پرده جنس پرده آشپزخانه را هم بايد با دقت زيادي انتخاب كرد چون در بيشتر خانه‌هاي امروزي بيشترين ميزان نور از آشپزخانه‌ها تامين مي‌شود. خود فضاي آشپزخانه هم به نور فراواني احتياج دارد.

در هر قسمت خانه چه پرده ای باید استفاده کرد؟

چه نور طبيعي و چه نور غيرطبيعي بنابراين مي‌توانيد از تورهاي حاشيه‌اي مخصوص آشپزخانه به اندازه‌هاي ۳۰ تا ۹۰ سانتي‌متر با كناره‌هاي هماهنگ يا پرده‌هاي نيمه استفاده كنيد. پرده‌هاي بالارونده با دوخت رومي هم مي‌توانند براي پنجره‌هاي آشپزخانه گزينه مناسبي باشند چراكه اين پرده‌ها هم فضاي كمي اشغال مي‌كنند و راحت جمع مي‌شوند و هم نسبت به پارچه‌هاي ديگر متراژ كمتري مي‌برند.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه