نوشتن برای دلِ خود، ابزاری مهم برای بیان احساسات تلقی می شود. خواه این کار را خاطره نویسی بنامید و یا ژورنال نویسی، در هر حال ثبت افکار، احساسات، خاطرات و تجارب شخصی زندگی می تواند شفابخش باشد و به شما در خودشناسی کمک کند. با این کار همچنین قدرت خلاقیت تان را افزایش می دهید و رویاهایی را که ممکن است فقط رویا بمانند به حقیقت تبدیل می کنید. اگر تاکنون خاطره نویسی نمی کردید باید بدانید با شروع خاطره نویسی باید منتظر ۸ اتفاق خوبی باشید که در ادامه مرورشان می کنیم:. ۱ – به شناخت بهتری از خود م ...


همین حالا خاطره نویسی را آغاز کنید! +تصاویر

نوشتن برای دلِ خود، ابزاری مهم برای بیان احساسات تلقی می شود. خواه این کار را خاطره نویسی بنامید و یا ژورنال نویسی، در هر حال ثبت افکار، احساسات، خاطرات و تجارب شخصی زندگی می تواند شفابخش باشد و به شما در خودشناسی کمک کند. با این کار همچنین قدرت خلاقیت تان را افزایش می دهید و رویاهایی را که ممکن است فقط رویا بمانند به حقیقت تبدیل می کنید. اگر تاکنون خاطره نویسی نمی کردید باید بدانید با شروع خاطره نویسی باید منتظر ۸ اتفاق خوبی باشید که در ادامه مرورشان می کنیم:

۱ – به شناخت بهتری از خود می رسید

سقراط فیلسوف یونانی، به عنوان مرجع امثال و حکم مشهور “خودت را بشناس”، از روشی آموزشی شامل مکالمات و پرسش و پاسخ های بین افراد استفاده می کرد که در این روش مکالمات تا جایی ادامه می یافتند که یک موضوع به عمقی ترین سطح خود از حقیقت تجزیه می شد. در خاطره نویسی معمولاً بیشتر ما نیز با طرح پرسش، و پاسخ به آنها به همین روش پرسش و پاسخ روی کاغذ عمل می کنیم.

اینکه در نهایت به یک حقیقت کلی برسید کم اهمیت تر از فرایند واقعی ابراز استدلالات درونی و دیدگاه های متعدد است. این فرایند که اجازه دهید بیشتر از یک دیدگاه ظاهر شود حتی اگر از هم گسیخته، متزلزل، یا بیانگر احساسات مغایر باشد شما را تشویق می کند تا ناظر خود باشید. این کار به شما اجازه می دهد تا پیچیدگی واقعی خود را ببینید و بپذیرید. نظارت بر پرباری تجارب بشری تان و اینکه بتوانید آن را روی کاغذ ببینید به واقع به شما کمک می کند تا به قول فیلسوف بزرگ به خودشناسی برسید.

۲ – احساسات و عواطف خود را بیان می کنید

همین حالا خاطره نویسی را آغاز کنید! +تصاویر

ابراز احساسات و عواطف یکی دیگر از محاسن مهم خاطره نویسی است. دفتر خاطرات بیشتر از اینکه راهی برای بیان احساسات از طریق کلمات مکتوب باشد همیشه پر از خط خطی ها و نقاشی هایی است که به متن نوشته شده جان می دهد. این خط خطی ها تنها می توانند به سادگی پروانه هایی باشند که یک کودک سر مست می کشد و یا تند بادی که یک نوجوان مشوش در گوشه های کاغذ رسم می کند.

صرف نظر از محتوای واقعی، این انعکاس احساسات به شما اجازه می دهد تا آنچه را برایتان بسیار دشوار است به زبان آورید و احساساتی را که ممکن بود سرکوب می شدند ابراز کنید و نیز به شما اجازه می دهد تا مکالمات ناخوشایند را روی کاغذ بیاورید. داشتن یک صفحه خالی برای پر کردن از بسیاری جهات زندگی و مشاهده احساساتی است که همزمان با یک حرف و یک خط خطی بیان شده اند.

۳ – بوسیله انتخاب های دشوار کارتان را پیش می برید

همین حالا خاطره نویسی را آغاز کنید! +تصاویر

با قرار گرفتن در معرض چالش های زندگی و با توجه به مفاهیم اخلاقی و نیز درد های روحی ناشی از انتخاب های دشوار، می توانید از طریق خاطره نویسی روی این انتخاب ها کار کنید.

۴ – بصیرت عاطفی تان را رشد می دهید

همین حالا خاطره نویسی را آغاز کنید! +تصاویر

خاطره نویسی نه تنها فرآیندی برای ابراز احساسات است بلکه تصویری از خودمان نیز به ما می نمایاند. همانطور که نوشته هایتان را می خوانید خواه همین امروز و یا ماه ها قبل آن را نوشته باشید در واقع به خودتان گوش می دهید و این گونه دورنمای عاطفی شخصیت واقعیتان هویدا می شود. با افزایش این حس صمیمیت با خودتان، امکان صمیمیت عاطفی بیشتر با دیگران نیز فراهم می شود.

۵ – با به روی کاغذ آوردن افکار و احساسات تان احساس بهتری می کنید

همین حالا خاطره نویسی را آغاز کنید! +تصاویر

اغلب دفتر خاطرات ها مکانی مناسب برای تخلیه عواطف و احساساتی هستند که در حالت عادی ابرازشان بسیار دشوار است. خواه این احساس ابراز خشم باشد و یا شکست عشقی و یا غم از دست دادن یک عزیز، در هر حال با داشتن مکانی برای تخلیه آنها احساس بهتری به شما دست می دهد و با فراهم کردن یک خروجی برای افکار و احساسات مانع سرکوب آنها می شود.

۶ – خاطرات تان را روی کاغذ می سازید

همین حالا خاطره نویسی را آغاز کنید! +تصاویر

گاهی کوچکترین جزئیات حوادث گذشته با افزایش سن برایمان بسیار مغتنم و عزیز می شوند. با نگهداشتن خاطرات با جزییات در واقع آن لحظات از زندگیتان را بایگانی می کنید که به نوشتنش می ارزد.

۷ – ایده های نو بدست می آورید

همین حالا خاطره نویسی را آغاز کنید! +تصاویر

داشتن موقعیت گردآوری ایده ها و انتخاب یکی از آنها بدون اتکا به نتیجه یکی از کارایی های خاطره نویسی است که برخی از بزرگترین نوابغ هنرمند دنیا از آن بهره جسته اند.

۸ – نقشه ای می سازید که رازهای تکامل شما را نهفته دارد

همین حالا خاطره نویسی را آغاز کنید! +تصاویر

خاطره نویسی بسیار بیشتر از جزئیات مکتوب خودش، از یک انسان به نمایش می گذارد. شما نیازی به مدرک دانشگاهی در رشته خط شناسی ندارید تا بفهمید چگونه خط شما رازهایی درباره روحیاتتان آشکار می کند. با توجه به تغییر خط با افزایش سن پی خواهید برد که خط درشت نشانه اعتماد به نفس و خط ریز نشانه خجالتی بودن است. این تنها یکی از فواید جالب خاطره نویسی در دوره ای طولانیست.

منبع: مگلی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه