کریسمس در “نصف جهان”

420066_514

صدای پای عابران در کوچه‌های پیچ در پیچ و سنگ فرشی که ساکنان آن این روزها به استقبال سال نو میلادی می‌رود، ‌بیشتر از هر زمان دیگری شنیده می‌شود تا به همه مردم این دیار کهن بگوید “جلفا” به استقبال سال نو میلادی می‌رود…

به گزارش ایسنا،‌ خیابان پر است از فروشگاهای کفش و لباسی که ویترین‌ آن‌ها پر است از کاج‌هایی که با گوی و کاغذهای رنگی و عروسک بابانوئل تزئین شده‌ است و صدای صحبت فارسی زبانان و عابران ارمنی زبان که مشغول خرید عید هستند، بیش از هر زمان دیگری با صدای ناقوس که اینجا بلند‌تر شنیده می‌شود، در هم می‌آمیزد.

ورودی بیشتر پاساژهای این حوالی با کاج بزرگ تزیین شده با حباب‌های آویز و نورهای رنگی خودنمایی می‌کند و سوژه‌ای برای عکاسی عابران شده است و بابانوئل‌ها در کوچه‌های جلفا راه می‌روند و سال نو میلادی را به زبان ارمنی به اهالی و کسبه محل تبریک می‌گویند.

این روزها بازار افرادی که کاج کریسمس، عروسک بابانوئل و یا شیرینی‌های مخصوص سال نو می‌فروشند، داغ‌تر است. “مِهِر” که در محله جلفا یک شیرینی فروشی دارد، می‌گوید:”مردم محله این روزها شادتر هستند و مشتری‌های ما در نزدیکی کریسمس بیشتر می‌شوند. در روزهای شروع سال نو، شیرینی‌های مخصوص و سنتی سال نو هم می‌پزیم.”

بر خلاف “مِهِر” که نزدیک کریسمس مشتری‌های بیشتری دارد؛ مانوش که صاحب یک فروشگاه لباس و وسایل مخصوص کریسمس است، می‌گوید: “امسال تعداد مشتری‌های ارمنی که برای سال نو خرید می‌کنند کمتر از سال گذشته بود اما باز هم خدا را شکر.”

او که اندکی لهجه اصفهانی دارد ادامه می‌دهد: ” بیشتر مشتریان وسایل مخصوص کریسمس از ارامنه هستند اما گاهی اوقات مسلمان‌ها هم برای خرید عروسک‌ها و لباس بابانوئل و … به فروشگاه می‌آیند.”

کریسمس برای بیشتر مسیحیان دنیا به ویژه کاتولیک‌ها مصادف با تولد حضرت مسیح (ع) -۲۵ دسامبر- است اما ارامنه ساکن در اصفهان که از شاخه گریگوری هستند، کریسمس را روز تولد حضرت مسیح(ع) و ششم ژانویه همزمان با غسل تعمید حضرت مسیح (ع) جشن می‌گیرند.

به گفته ایورت که با نامزدش در یکی از کافه‌های میدان جلفا در حال خوردن قهوه هستند”شام کریسمس معمولاً کوکو سبزی و سبزی پلو با ماهی است و شیرینی‌های این شب پیروک، نان گاتا است. روز کریسمس معمولاً افرادی که از نظر مالی غنی هستند در تالارها و مکان‌های مخصوص ارامنه دور هم جمع می‌شوند و افرادی هم در جمع‌های کوچک‌تر و در خانه‌هایشان مهمانی برگزار می‌کنند و این روز را گرامی می‌دارند.”
منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول
sendارسال به

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه